Saruna par tehniku ar Bruce W. Crawley

Bruce W. Crawley ir viens no ExxonMobil galvenajiem tehniskajiem ekspertiem, kurš uzņēmumam pievienojās 1982.gadā. Viņš vada zinātnieku un inženieru komandu, kuri izstrādā inovatīvos produktus, un atbalsta motosportu vairākās kategorijās visā pasaulē.

Sacīkšu trase ir galvenā jauno tehnoloģiju un inovāciju skatuve. Uzlabotie produkti dodas trasē strādāt sacīkšu automašīnās, lai uzlabotu to veiktspēju un efektivitāti. Motosports definē Mobil 1. ExxonMobil tehnoloģiju attīstība un pastāvīgā latiņas paaugstināšana ir neatņemama motosporta sastāvdaļa.

Motors darbojas kā jauns

Sacīkstes ir par to, kā ļoti ātri uzlabot izpildījumu – komanda meklē uzlabojumus ik pēc divām nedēļām. Mobil 1 zinātnieki sacenšas par jaunām idejām. Pat niecīgi uzlabojumi var radīt būtisku atšķirību, kas nosaka uzvaru. Noslēpums ir spēja rast inovācijas un pielāgoties.

Tā kā Grand Prix sacīkšu tehniskās prasības ir mainījušās, Mobil 1 komanda ir ātri un veiksmīgi attīstījusi savus produktus, lai saglabātu vadošo pozīciju sacensībā, tāpat kā automašīnas pastāvīgi pielāgojas visas sezonas laikā. 
Ilglaicīgums un veiktspēja ir svarīgi priekšnoteikumi Grand Prix sacīkstēs, kur katram dzinējam ir jāspēj nobraukt tūkstošiem jūdžu ar to pašu jaudu. Smērvielām ir jānodrošina motora iekšējo virsmu tīrība, jāpasargā no nogulšņu rašanās un jāsamazina nodilums.

Hidraulika: Plūstošā domāšana

Hidrauliskā sistēma ir vitāla gandrīz visos Grand Prix sacīkšu aspektos. Hidraulika kontrolē zobratu pārslēgšanos, droseles darbību, diferenciāļu saslēgšanos, sajūgu un DRS. Tā kontrolē pat stūres sistēmu, kas ir īpaši svarīga automašīnas funkcionalitātē. Īsāk sakot hidraulika ir automašīnas nervu sistēma un tai jābūt 100% uzticamai.

Mobil SHC™ Hidrauliskās eļļas nodrošina, lai hidrauliskā eļļa Grand Prix automašīnā spētu sniegt optimālu veiktspēju, kā arī tā ir radīta, lai strādātu pie 200 bāru spiediena, izturot temperatūru, kas augstāka par 100°C. Tāpat kā motoreļļas un zobratu eļļa, hidrauliskajai eļļai ir jāspēj liekā karstumā plūst ar iespējami mazāku plūsmu, lai sasniegtu maksimālu efektivitāti.

Lai nodrošinātu maksimālu veiktspēju katrā Grand Prix sacīkstēs, Mobil 1 inženieri pastāvīgi izveic paraugu un analīžu programmu, nodrošinot katra produkta veiktspēju. Hidrauliskās eļļas un hidrauliskās sistēmas ir svarīgas Grand Prix automašīnu darbībā. Ja šīs sistēmas nefunkcionēs pareizi, automašīna apstāsies. 

Pārnesumkārbas eļļošana

Pārnesumkārba ir ārkārtīgi svarīga, lai sasniegtu panākumus, jo tā pārnes automašīnas jaudu no dzinēja uz riteņiem. Tāpēc pārnesumkārbu inženieru un eļļu inženieru galvenais uzdevums ir pārliecināties, ka pārnesumkārbas ir labi pasargātas un saeļļotas.

Mobil 1 pārnesumkārbu eļļa ir unikāla tajā, ka tā ne vien pasargā pārnesumkārbu, bet arī nodrošina maksimālu efektivitāti, tādējādi gandrīz visa dzinēja jauda tiek pārveidota ātrumā trasē. Tieši šī iemesla dēļ Mobil 1 pārnesumkārbu eļļa ir viena no galvenajiem pasaules labāko sacīkšu komandu noslēpumiem.

Piemēram, Grand Prix auto pārnesumlārba ir viena no ekstrēmākajām vidēm, kurā smērvielai ir jāfunkcionē, tiekot pakļautai vibrācijām un augstām temperatūrām, tai jābūt nepārspējamai racionālā ātrumā un negantai vienlaicīgi. Spiediens savienojumos starp zobratiem ir mērāms gigapaskālos, līmenī, kas salīdzināms ar tektonisko plātņu kustībām zemestrīces laikā, kurā iespējams fiziski deformēt tēraudu. Šādi ekstrēmi apstākļi ir nevainojami pārbaudēm, lai iegūtu jaunas idejas, kā arī aizraujoši, lai attīstītu jaunus produktus. 

Kustīgā pretestība

Veiktspējas ieguvumi motosportā tiek panākti, uzlabojot katru sacīkšu auto aspektu. Mūsu darbs ir palīdzēt pēc iespējas vairāk, cik vien efektīgi iespējams no dzinēja līdz pat riteņiem. Daži no vairāk noslēptajiem riteņu tehnoloģijas elementiem kalpo apļa laika uzlabošanai un riteņu gultņi ir ļoti svarīgs, dažkārt nepamanīts, komponents.

Ar riepu izvēli komandas meklē iespējas ar lielāku saķeri palielināt vilkmi. Riteņu gultņi darbojas pilnīgi pretēji riepām, jo berze ir jāsamazina līdz minimumam, lai varētu palielināt ātrumu.

NASCAR sacīkstēs gultņiem ir jāstrādā īpaši ekstrēmos apstākļos, pie lielas slodzes augstā temperatūrā nekļūdīgi veicot simtus tūkstošu apgriezienu. Mobilith SHC™ smērviela ļauj gultņiem darboties efektīvi šajos ekstrēmajos apstākļos, efektīvāk pārnesot jaudu uz riteņiem. Tā arī palīdz samazināt nepieciešamo bremžu caurulīšu skaitu, kuras nepieciešamas riteņu dzesēšanai. Mazāks bremžu caurulīšu skaits rada labāku auto piespiedējspēku. Tādējādi labāka riteņa gultņu eļļošana noved pie uzlabota apļa laika.

<< Atpakaļ